Coraz większa cyfryzacja to dla nas nie nowość. Sami po sobie widzimy ile teraz treści czytamy na różnych ekranach, w tym same książki. Książki elektroniczne, inaczej e-booki, to dość duża zmiana. Nie następuje ona jednak jak wszystkie inne.
Pomimo tego, że wersje cyfrowe mają wiele zalet dalej popularne są wersje papierowe. Można powiedzieć, że te dwie formy istnieją po prostu razem. E-book jest bardziej poręczny w innych sytuacjach, a książka papierowa w innych.
Zalety książek elektronicznych
Najbardziej zauważalną różnicą jest waga. Wersje papierowe potrafią czasem naprawdę dużo ważyć i zajmować sporo miejsca w walizce. Zapisane na czytniku pdfy już nie. Cała biblioteka jest nadal tak samo leciutka i prosta w transporcie więc nie musisz zabierać tony książek z domu.
Dlatego książki elektroniczne bardzo dobrze nadają się do wszelkich podróży, lub w momencie gdy jedziemy na studia. Potrzebujemy wtedy masy książek i publikacji naukowych do egzaminów.
Druga zaleta to ich dostępność. W sieci legalnie możemy pobrać wiele książek, publikacji, skryptów i innych plików na czytniki. Większość na dodatek jest za darmo. Jest to ogromna zaleta, zwłaszcza, że za wersje papierowe trzeba by było sporo zapłacić.
Kolejny punkt dla e-booków to brak możliwości na utratę plików . Większość możemy bowiem zapisać na serwerach księgarni, gdzie je kupiliśmy – mamy je przypisane do konta więc ich nie stracimy nawet po zmianie czytnika. Według prawa możemy też robić wiele kopii zapasowych na nasz użytek, które możemy wysłać do chmury, na zewnętrzne dyski pamięci, czy prywatne serwery.
Czwarty plus – nie zajmują miejsca. Dzięki temu w małych mieszkaniach możemy zaoszczędzić miejsce tylko na najważniejsze książki, a nadal czytać ich nawet setkami.
Dla wielu jedną z najważniejszych zalet książek elektronicznych będzie ich ekologiczność. Przez fakt, że to zapisane pliki, nie ma potrzeby druku, który związany jest z wycinką drzew na papier.
Dla studentów, uczniów, czy osób, które muszą szybko coś znaleźć bardzo cenną zaleta jest możliwość wyszukiwania za pomocą słów kluczowych. Dzięki temu szybko znajdziemy statystyki badań, fragment, który mamy przeczytać, czy ważny cytat.
Wady e-booków
Niestety, ale nawet książki elektroniczne mają swoje wady. Tak jak wszystko.
Jedną z najbardziej widocznych jest konieczność ładowania czytnika, lub innego urządzenia na którym otwieramy pliki np. telefon komórkowy, tablet. Z pozoru wydaje się to błahe, jednak są takie miejsca, gdzie nie zawsze możemy naładować sobie takie urządzenie. Czasem też bateria może nieoczekiwanie się zepsuć i zamiast wytrzymać 10 godzin, ledwo wystarcza na godzinę. Tu przewagę mają więc zwykłe książki, które nie są zależne od kabla.
Druga wada to możliwość uszkodzenia sprzętu. Ile razy słyszałeś – lub sam musiałeś – niespodziewanie oddać telefon, komputer, laptop, czy telewizor do naprawy, nawet na kilka dni. To samo może spotkać i czytnik. Jak każde urządzenie ma on wiele elementów, które mogą ulec uszkodzeniu na skutek zwykłego użytkowania, czy niewłaściwego transportu. Książka papierowa również może się zniszczyć, ale rzadko bywa tak, że nie można potem z niej dalej korzystać. Z czytnikami bywa różnie.
Kolejna wada nie jest już zależna ani od nas, ani od naszego sprzętu. Tylko od formatów, jakie są w obiegu. Tak naprawdę ilu ludzi tyle sposobów na formatowanie i zapisywanie plików. Dla nas oznacza to, że pobrany przez nas plik, po otwarciu nie zawsze będzie wygodny w czytaniu. Oczywiście, że możemy zmieniać przybliżenie, wielkość liter, ale samo formatowanie – interlinia, tabele, odstępy, justowanie – to już wykracza poza nasze możliwości na czytniku. Dlatego musimy czasem się naprawdę pomęczyć aby coś przeczytać.
Czwarta wada związana jest z ceną. Bardzo często różnica między zakupieniem książki w wersji elektronicznej, a papierowej jest bardzo mała. Jest w dużej mierze bez sensu, gdyż plik nie wymaga wydania pieniędzy na papier, materiał na okładkę, transport do sklepów. Powinien być więc tańszy, ale w wielu przypadkach nie jest. Więcej na teatroforma.eu .