Produkcja elektrod przebiegać powinna według ściśle określonych zasad i reguł. Ich nieprzestrzeganie może prowadzić do gorszej jakości wytworzonych produktów lub po prostu do niespełniania przez nie ich podstawowych funkcji. Elektrody zgrzewarek wykonywane są przede wszystkim z miedzi. Wykorzystywane są zarówno w najpopularniejszych zgrzewarkach punktowych, jak i tych mniej popularnych – garbowych. Rzecz jasna istnieją jeszcze inne typy zgrzewarek, a w niektórych z nich również wykorzystuje się elektrody produkowane z miedzi. Narzędzia.
Sposób działania elektrod miedzianych
Wykorzystując elektrody miedziane w celu punktowego zgrzewania konkretnych elementów, stosuje się połączenie siły docisku oraz energii elektrycznej. Ustawiając odpowiedni czas nagrzania mamy pewność, że dany element wyrobiony będzie w temperaturze adekwatnej do wymagań i oczekiwań. Wraz z momentem, w którym upłynie czas widoczny na urządzeniu, zakończy się proces wytwarzania tak zwanej zgrzeiny. Niezmiernie ważne do sukcesu całego procesu jest dobranie dobrze dopasowanej elektrody. Nie tylko pod względem tworzywa, z którego została ona wykonana, ale również pod kątem jej kształtu. Wyłącznie stosując optymalnie dobrane elektrody najwyższej jakości otrzymać można najlepsze możliwe zgrzeiny.
Zgrzeiny wytwarzane mogą być w różnych miejscach i sytuacjach. Przykładowo, pracując przy zgrzewaniu uprzednio zabrudzonych materiałów jak na przykład blachy, zadbać powinniśmy o to, aby powierzchnia elektrody nie była zbyt duża. Dzięki zastosowaniu mniejszych elektrod upewnimy się, że siła docisku będzie optymalna i żaden element materiału nie ulegnie uszkodzeniu. Należy również pamiętać o tym, że wykorzystywanie elektrod miedzianych w celu zgrzewania materiałów w nie najlepszym stanie fizycznym może wpłynąć na ich szybsze zużycie, a w konsekwencji wyniszczenie.
Często pracować musimy również w warunkach bardzo trudnych. Mowa tutaj głównie o miejscach trudno dostępnych, które również należy odpowiednio zgrzać. W konkretnych sytuacjach może się okazać, że posiadane przez nas elektrody proste najzwyczajniej w świecie są niewystarczające. Nie powinniśmy się jednak zbytnio zamartwiać. To właśnie do takich trudnych akcji wytworzone zostały elektrody niestandardowe, takie jak chociażby elektrody gięte czy kształtowe. Formowane są one bowiem w taki sposób, aby być w stanie dosięgać do nawet najtrudniej dostępnych miejsc i powierzchni. Dzięki szerokiemu wachlarzowi elektrod zgrzewarek wykorzystywać możemy je praktycznie wszędzie.
Typy elektrod miedzianych
Elektrody miedziane wykorzystywane w zgrzewarkach różnią się w zależności od ich rodzaju i przeznaczenia. Na rynku elektrod zdecydowanie najczęściej spotykane są:
- Elektrody proste
- Elektrody wahliwe
- Elektrody gięte
- Elektrody kształtowe
- Elektrody nasadkowe profilowane
- Elektrody nasadkowe proste
Spośród wyżej wymienionych elektrod, każdy z typów wykorzystywany jest w zgrzewarkach różnego rodzaju.