Chcąc wykonywać dobrej jakości zdjęcia należy poznać podstawy fotografii takie jak ekspozycja, przysłona oraz czułość. Ustawienie odpowiednich parametrów jest kluczem do tego, by zdjęcie zostało wykonane poprawnie. Większość aparatów w trybie automatycznym potrafi z powodzeniem dobierać odpowiednie parametry, lecz jeśli chce się robić jeszcze lepszej jakości zdjęcia należy poznać podstawy ustawień by móc je modyfikować w zależności od oczekiwanego efektu i zastanych warunków podczas wykonywania fotografii.
Czym jest ekspozycja?
Jest to połączenie czasu naświetlania, wartości przysłony oraz czułości materiału światłoczułego. Aby wykonać zdjęcie przyjemne w odbiorze zarówno przez amatorów jak i profesjonalistów należy dobrać odpowiednie ustawienia. Ekspozycja odpowiada za ilość światła padającego na matrycę.
Odpowiedni czas naświetlania – czym należy się kierować – najważniejsze informacje
Czas naświetlania odpowiada za to przez jaki czas światło dostaje się do matrycy. Im dłuższy czas naświetlania tym większa szansa na to, że zdjęcie będzie rozmazane. Chcąc zamrozić ruch na zdjęciu należy ustawić czas naświetlania na wartość rzędu 1/125 lub 1/250, zaś jeśli chce się oddać płynność ruchu fotografując wodospad lub padający deszcz czas naświetlania powinien być dłuższy, może to być nawet kilka sekund. Przy fotografii nocnej dłuższy czas naświetlania jest dobrze widziany, gdyż mimo niewielkiej ilości światła dzięki takim ustawieniom można wykonać dobrej jakości zdjęcie, lecz należy pamiętać o tym, by zapobiegać drganiom aparatu, na przykład wykorzystując do podtrzymania sprzętu statyw lub stawiając go na płaskiej powierzchni. Najczęściej w aparatach jest przedstawiany w ułamkach sekund, na przykład 1/250s to dobre ustawienie do zdjęć obiektów, które się ruszają, zaś 1/2s lepiej sprawdzi się przy fotografii wykonywanej przy słabym oświetleniu.
Przysłona
Przysłonę w aparacie można zobaczyć zerkając w obiektyw. Są to listki, które się otwierają i zamykają, odpowiadają za ilość światła jaka wpada do aparatu, a konkretnie na matrycę. Najłatwiej można to zrozumieć otwierając szeroko i przymykając własne oczy. Im bardziej przymknięte, tym mniej światła wpada do oka, zaś szeroko otwarte pozwalają dostrzegać całość światła dostępnego na przykład w danym pomieszczeniu. Zamknięta przysłona, czyli taka, która posiada wysoką wartość (np. f/32, f/22) jest odpowiednia do zdjęć krajobrazowych. Posiada ona większą głębie ostrości. Obiektywy o takich wartościach nazywa się w żargonie fotograficznym „ciemnymi”. Przy takim ustawieniu odpowiednio wyostrzony będzie pierwszy plan oraz tło. Niska przysłona (np. f/1.4, f/2) świetnie sprawdzi się przy zdjęciach portretowych czy kulinarnych, gdzie zależy nam na tym, by wyostrzony był pierwszy plan, a tło rozmyte. Są to tak zwane obiektywy „jasne”, posiadające mniejszą głębię ostrości.
Czułość co to znaczy?
Czułość ISO to nic innego jak sposób reagowania matrycy na światło. Im wyższa wartość ISO tym jaśniejsze zdjęcia się wykonuje, lecz jednocześnie tracą one na jakości. Pojawiają się szumy (ziarnistość) i aberracje, obraz jest płaski, detale mniej widoczne i kontrast na niskim poziomie. Ma to jednak swoje plusy, przy fotografii stylizowanej na zdjęcia analogowe tego rodzaju efekt jest dobrze widziany. W skrócie: im niższa wartość ISO (np. 50, 100) tym lepiej, lecz dobrej jakości aparaty lustrzankowe potrafią nawet przy wyższej wartości ISO (np. 800) zachować staranność przy rejestrowaniu detali zdjęć.
Wykonując zdjęcia w formacie RAW podczas postprodukcji można dokonać wielu zmian, które odratują na pozór nieudane zdjęcie. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to bardziej skomplikowane niż poprawianie zdjęć zapisywanych w formacie JPG oraz wymaga posiadania i sprawnej obsługi bardziej zaawansowanych programów graficznych. Warto więc już podczas wykonywania zdjęcia zadbać o odpowiednie do okoliczności ustawienia aparatu.